Δύσκολοι Αποχαιρετισμοί: Ο Μπαμπάς μου 2002

Trudne pożegnanie dziesięcioletniego chłopca z kochającym, ale nieobecnym ojcem.

Ateny, lato 1969 r. Dziesięcioletni Elias wychowuje się z matką, starszym bratem Arisem i wiecznie nieobecnym ojcem, obwoźnym sprzedawcą telewizorów. Malec z niecierpliwością oczekuje kilkudniowych wizyt ojca i zbiera w pudełku wszystkie czekolady, które otrzymuje przy okazji każdej z nich. Ojciec czyta mu książki Juliusza Verne’a i zabiera go na przejażdżki samochodem. Kiedy nadchodzi czas pożegnania tata obiecuje Eliasowi, że wróci nie dalej niż za miesiąc przed lądowaniem Apollo 11 na Księżycu. Niestety podczas podróży zdarza się nieszczęście i ojciec Eliasa ginie w wypadku samochodowym. Nie zważając na pogrzeb i żałobę matki chłopiec zaszywa się na poddaszu i odlicza dni do powrotu ukochanego taty.

Moja ocena: 10/10 („arcydzieło”). „Diskoli apocheretismi: O babas mou” to autobiograficzna opowieść o trudnym rozstaniu. O chłopcu, który nie może pogodzić się z nagłą śmiercią ojca, przez co swoją tęsknotę i żal zaczyna przelewać na papier. Największą zaletą filmu oprócz bajecznie pięknych zdjęć jest mistrzowski popis umiejętności greckiego aktora dziecięcego Yorgosa Karayannisa, który zagrał główną rolę Eliasa.

Podobne:

Śmierć ojca jest m.in. tematem fantastycznego filmu „Przejście” z Alainem Musy. Warto też obejrzeć zahaczający o tę tematykę dramat „Frankie” z Jackiem McElhonem i „Dwóch ojców” z Chrisem Cleary Milesem w jednej z głównych ról.

2 uwagi do wpisu “Δύσκολοι Αποχαιρετισμοί: Ο Μπαμπάς μου 2002

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s