Czwartek (Il giovedì) 1964

Film „Il giovedì” („Czwartek„) w reżyserii Dino Risiego należy do klasyki włoskiego kina. W 2007 roku doczekał się wydania DVD z odrestaurowanym cyfrowo obrazem. Wydanie to zawiera włoską ścieżkę dźwiękową i francuskie napisy. W sieci można też znaleźć napisy angielskie i hiszpańskie. Dodatkiem specjalnym dołączonym do płyty jest wywiad z twórcami.

Il Giovedi - okładka DVD

Opis fabuły

Dino Versini (Walter Chiari ) to czterdziestoletni mieszkaniec Rzymu. Utrzymuje się z drobnego handlu i sprzedaży Encyklopedii, ale co dzień jest lekkoduchem – żyje na koszt swojej dziewczyny i liczy na nagły łut szczęścia, który pozwoli mu cieszyć się życiem bez zbędnego wysiłku. Pewnego czwartku do miasta przyjeżdża jego żona z którą jest w separacji. Kobieta życzy sobie, żeby ich ośmioletni syn Robertino (Roberto Ciccolini), który nie widział się z ojcem od pięciu lat, spędził z nim jeden dzień. Chłopak, wychowany w dostatku i podróżujący po całym świecie, od razu zauważa, że jego tata to podrywacz i nieudacznik. Mimo to mężczyzna robi wszystko, żeby zdobyć jego zaufanie i miłość.

Roberto Ciccolini jako Robertino w filmie Czwartek

Wrażenia

Film Dino Risiego to ujmująca i wzruszająca komedia obyczajowa. Tchnie nadzieją, że nawet nadwątlone więzi rodzinne można odbudować przy dostatecznym wysiłku, entuzjazmie i szczerości. Jego głównym atutem jest wspaniała gra aktorska duetu ojciec- syn Walter Chiari i Roberto Ciccolini.

Moja ocena: 9/10 („rewelacyjny”)

Podobne

Film „Il giovedi” swoim bezpretensjonalnym humorem i tematyką przypomina inną włoską komedię „Totò e Marcellino„. Zapraszam do przeczytania mojej recenzji tego filmu na portalu FilmWeb. Jest także parę innych filmów o ojcu, który spędza dzień z synem z poprzedniego związku. Jednym z najciekawszych jest radziecki „Tatuś na niedzielę” („Воскресный папа„)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s