Kelid 1987

Za film Kelid (Klucz) odpowiada mistrzowski duet – Ebrahim Forouzesh (ابراهیم فروزش‌فر) i Abbas Kiarostami (عباس کیارستمی). Obaj od lat 70-tych są związani z Instytutem do spraw Intelektualnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży (كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان). Jest to irańska instytucja kulturalna, zajmująca się produkcją książek, filmów i materiałów edukacyjnych dla dzieci, a także dla dorosłych, żeby uprzystępnić im osobliwy i tajemniczy świat dzieci. Z instytucją tą powiązanych było wielu wybitnych reżyserów, kręcących zarówno fabuły, jak i animacje. Część z nich jest obecnie znana na całym świecie, jak Ebrahim Forouzesh, który zajął się reżyserią filmu „Klucz” i Abbas Kiarostami, który napisał do niego scenariusz.

Opis fabuły

Wczesny ranek w stolicy Iranu. Matka pozostawia ośmioletniego Amira Mohammada samego w mieszkaniu z młodszym braciszkiem, jeszcze niemowlakiem. Przykazuje chłopcu, aby niczego nie ruszał i nakarmił braciszka. Amir to dzielny i pomysłowy chłopiec, więc mimo niskiego wzrostu i małej siły bardzo dobrze sobie radzi. Niestety mama długo nie przychodzi, sąsiedzi zaczynają się niepokoić, a na domiar złego na gazie pozostał kipiący garnek. Amir musi znaleźć klucz, żaby wydostać się z zamkniętego mieszkania.

Mahnaz Ansarian w filmie Klucz

Mahnaz Ansarian w filmie Klucz

Chłopięcy aktor:

Mahnaz AnsarianMahnaz Ansarian nie jest zawodowym aktorem. Rola Amira była jego pierwszą i jedyną rolą filmową. Chłopiec zachowuje się przed kamerą naturalnie i swobodnie. Wygląda na to, że Ebrahim Forouzesh i Abbas Kiarostami po prostu pozwolili mu być sobą. Dało to bardzo dobry efekt, bo jego poczynania ogląda się z zapartym tchem.

Atutami filmu oprócz rewelacyjnego scenariusza i bardzo dobrej gry aktorskiej są też oszczędne zdjęcia i przemyślany montaż.

Moja ocena: 9/10 („rewelacyjny”)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s